اخبـــــار آی تی و صدا وسیـــما
وبلاگ اخبار it و صدا و سیما
  اینترنت شبکه‌ی گسترده‌ای است که با تکنولوژی‌های فعلی همه چیز اعم از افراد و شبکه‌های مختلف در آن قابل پیگیری هستند. اما در حال حاضر شبکه‌ای ناشناس با نام «دارک وب» وجود دارد که همه‌ی فعالیت‌های آن غیر قابل ردیابی و شناسایی است.

  شاید تا به حال تصور افراد بسیاری از اینترنت شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، آمازون و اینستاگرام است. اما علاوه بر این وب‌سایت‌ها، شبکه‌ای بزرگ و پنهانی وجود دارد که احتمالا از وجود آن بی‌خبر هستید؛ این شبکه با نام‌های دارک وب، دارک نت و دیپ وب شناسایی می‌شود. دلیل نام‌گذاری این شبکه به دلیل فعالیت‌های پنهان و ناشناخته‌ی آن است. در این شبکه تمامی اطلاعات به صورت آنلاین و با پسورهایی محافظت شده‌اند. برای دسترسی به اطلاعات آن باید از چندین پِی‌وال‌ها گذشته و از نرم‌افزارهای به خصوص استفاده کرد. 

  تا به حال با تخمین‌هایی که زده شده، به نظر می‌رسد دارک وب ۵۰۰ برابر بزرگ‌تر از شبکه‌ای است که روزانه کاربران به آن دسترسی دارند. این شبکه به طور کامل مخفی بوده و بر اساس تحقیقاتی که توسط نشریه‌ی Nature به چاپ رسیده، گوگل قادر به ایندکس کردن دارک وب و ردیابی آن نیست؛ در حقیقت تنها ۰.۰۳ درصد از تمامی اطلاعات آن در جستجوهایی که توسط گوگل انجام می‌شود نمایش داده می‌شود. 

    بیشتر اطلاعات دارک وب در پایگاه‌ داده‌هایی نظیر LexisNexis ذخیره می‌شود. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند. هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالبا این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: همه چیز درباره «دارک وب», شبکه‌ی مخفی خلافکاران اینترنتی, dark web, deep web, spy service
ادامه مطلب
[ ۹۴/۰۴/۲۷ ] [ 16:27 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از بازنگری در تعرفه های سرویس های اینترنتی خبر داد و گفت: بررسی برای تغییر نرخ های سرویس اینترنت در دستور کار قرار گرفت.


   صادق عباسی شاهکوه، تغییر نرخ ها را مربوط به قیمت دسترسی کاربر به اینترنت، نرخ پهنای باند که از شرکت ارتباطات زیرساخت ارائه می شود و قیمتهای مربوط به خدمات شرکتهای اینترنتی عنوان کرد و اظهار داشت: تمامی نرخ های مربوط به کاربر، شرکتهای ارائه دهنده و تامین کننده در حوزه اینترنت در دست بررسی و بازنگری قرار دارد.
 
   وی با بیان اینکه بازنگری نرخ های سرویس اینترنت در معاونت بررسی های فنی و صدور پروانه رگولاتوری در دستور کار قرار گرفته است اضافه کرد: پس از این بازنگری، تغییر نرخ ها برای تصویب نهایی به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می رود.
 
     عباسی شاهکوه بازنگری در نرخ های اینترنتی را از جمله اولویتهای معاونت بررسی های فنی و صدور پروانه رگولاتوری عنوان کرد و گفت: قبل از پایان سال، در نرخ های اینترنتی بازنگری می شود.
 
   معاون بررسی های فنی و صدور پروانه رگولاتوری در مورد افزایش یا کاهش نرخ های اینترنتی گفت: هنوز این تعرفه ها نهایی نشده است و پس از این مرحله، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در این زمینه تصمیم نهایی را اتخاذ می کند.

برچسب‌ها: تعرفه‌های اینترنت تا پایان سال تغییر می‌کند
[ ۹۲/۱۰/۲۹ ] [ 18:28 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
اگر یک مسابقه فوتبال را با ۱۰دقیقه تأخیر ببینید و در همان ۱۰دقیقه یک گل حیاتی هم زده شده باشد باید صبر کنید تا تکرار آن گل را در برنامه‌ای دیگر تماشا کنید یا قیدش را بزنید و به نتیجه نهایی اکتفا کنید.

تلویزیون‌های متصل این امکان را به شما می‌دهند که نه‌تنها هیچ برنامه‌‌ای را از دست ندهید بلکه برنامه‌ها، فیلم‌ها و... دیگری را که دوست دارید هر زمان که بخواهید برایتان پخش کنند. رسانه تلویزیون نیز به مانند سایر رسانه‌ها با گسترش روزافزون فناوری‌های دیجیتال و شبکه‌های اینترنتی و مخابراتی به‌دنبال استفاده از امکانات جدید است. یکی از این پیشرفت‌ها تلویزیون‌های متصل یا همان تلویزیون‌های تعاملی هستند که مدت‌هاست حرف از راه‌اندازی‌شان در میان است. از سال2013 این تلویزیون‌ها به نام ConnectedTV یا تلویزیون متصل شناخته می‌شوند اما مسئولان متولی راه‌اندازی این تلویزیون‌ها هنوز با نام تلویزیون تعاملی یا آی‌پی‌مدیا آن را معرفی می‌کنند. ارائه‌دهنده تلویزیون تعاملی آی‌پی‌مدیا چندی پیش اعلام کرد که امکان استفاده از این رسانه ملی با سرعت دسترسی بیش از ۴مگابیت بر ثانیه و بدون نیاز به اینترنت فراهم شده است. آی‌پی‌مدیا تا پایان امسال در 6 استان کشور شامل تهران، آذربایجان‌شرقی، اصفهان، خراسان‌رضوی، یزد و قزوین راه‌اندازی می‌شود و تا ۳۰‌ماه آینده کل کشور تحت پوشش شبکه رسانه تعاملی قرار می‌گیرند. تلویزیون‌های هوشمند که هم‌اکنون بازار را از آن خود کرده‌‌اند امکان دسترسی کاربران به تلویزیون تعاملی را فراهم می‌کنند. از آنجا که این رسانه جدید به جز در چند مورد آزمایشی در اختیار مردم قرار نگرفته است هنوز برای بسیاری از مردم ناشناخته است. اگر قصد خرید تلویزیون جدید را دارید قطع به یقین می‌توان گفت که امکان اینکه بتوانید تلویزیون غیرهوشمند پیدا کنید بسیار کم است. اما این تلویزیون‌های هوشمند که حالا 10درصد از خانوارهای ایرانی به آن دسترسی پیدا کرده‌اند به چه کاری می‌آیند؟ در این‌باره با حامد صابر از نخستین کسانی که در مورد تلویزیون متصل در ایران فعالیت، پژوهش و اختراع داشته است به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم.

  • منظور از تعامل در تلویزیون‌های متصل چیست؟

تلویزیونی که به‌طور عام می‌شناسیم یک رسانه تعاملی یک‌طرفه است؛ این بدان معناست که پخش‌کننده، سلیقه خود را به بینندگان تحمیل می‌کند. در نتیجه چنین تحمیلی، بیننده 2 راه بیشتر پیش رو ندارد یا تلویزیون را خاموش کندو یا کانال‌های بعضا پرتعداد آن را تا زمانی که برنامه‌ ‌مطلوب خود را نیافته عوض کند.تلویزیون‌متصل یا همان تلویزیون تعاملی که برخی به آن IPTV هم می‌گویند رسانه‌‌ای است که بیننده با انتخاب خود بر محتوایی که می‌بیند تأثیر می‌گذارد. به‌طور مثال وقتی شما به‌دنبال یک فیلم درام و خانوادگی هستید، این رسانه این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با گزینه‌های مختلف زمان و کیفیت آن را انتخاب کنید. همچنین اگر کودکی پای تلویزیون نشسته باشد، برای او برنامه‌هایی پخش شود که علاوه بر اینکه مناسب سن او است، تکراری هم نباشد واگر کسی در پخش زنده برنامه‌های تلویزیونی از هیچ‌کدام از برنامه‌ها راضی نبود، برنامه مطلوبش در ساعت مورد‌علاقه‌اش پخش شود. این بدان معناست که بیننده تأثیر بسیار مستقیمی در محتوای نمایش داده شده خواهد داشت. در تلویزیون‌های متصل 2 روش متفاوت برای تحقق این موارد وجود دارد؛ یکی از آنها این است که فرد خود فیلم، موسیقی، بازی و... را جست‌وجو کرده و درخواست می‌دهد و در روش دیگر با هوشمندی نسبی که تأمین‌کننده محتوا دارد، کم‌کم سلیقه تقریبی بینندگان هر خانه را متوجه می‌شود و در نتیجه لیستی پیشنهادی‌ به آنها ارائه می‌کند؛ چون می‌داند این خانواده به‌طور مثال شب‌های تعطیلات آخر هفته، تمایل به دیدن فیلم مستند دارد. بیشتر افراد هنگام تماشای تلویزیون در وقت آزاد خود نمی‌دانند به دیدن و شنیدن چه چیزی تمایل دارند؛ بنابراین تلویزیون‌های متصل به افراد در انتخاب برنامه کمک می‌کنند.

  • امکاناتی که به‌طور خاص تلویزیون متصل در اختیار خانواده‌ها می‌گذارد چه چیزهایی است؟

این تلویزیون‌ها به آرشیوی بسیار غنی از موسیقی و فیلم‌های مجاز متصل هستند. مثل این است که شما در ویدئوکلوپی قرار دارید که هر فیلم و موسیقی را هر زمان که بخواهید با کیفیت بالا می‌توانید انتخاب کنید و ببینید. این اختصاصا برای شما پخش می‌شود و هر وقت که بخواهید برنامه را متوقف می‌کنید و یا عقب و جلو می‌برید؛ بنابراین نگرانی از دست دادن برنامه‌ای مانند پخش زنده فوتبال را نخواهید داشت. این برنامه‌ها طیف مختلفی را شامل می‌شوند و علاوه بر موسیقی و فیلم، آرشیوی از برنامه‌های مختلف صدا و سیما(اخبارو سخنرانی ) را نیز در اختیار افراد می‌گذارند. البته در کنار این برنامه‌ها افرادی که تمایل به انتخاب برنامه ندارند و دوست دارند برنامه‌های همگانی و زنده صداوسیما را تماشا کنند هم می‌توانند از آن دسته‌ از برنامه‌ها استفاده کند.

سیستم تلویزیون‌های متصل برای همه است و باید سلیقه همه افرادی را که مخاطب تلویزیون هستند برآورده کند. کسانی که به‌دنبال پخش همگانی هستند هم در این سیستم می‌توانند مانند شبکه‌هایی که فقط فیلم یا موسیقی پخش می‌کنند گزینه انتخاب داشته باشند. در برخی از کشور‌ها برای برخی مخاطبان برنامه‌های استودیویی خاصی با موضوعات آموزشی، تفریحی و... تولید و فقط از طریق تلویزیون‌های متصل پخش می‌شود.

  • آیا آرشیو برنامه‌های همگانی و زنده نیز در تلویزیون‌های متصل تعبیه شده است؟

از آنجا که امکان از دست دادن برنامه‌های روز مثل سریال‌ها برای هر کسی وجود دارد در این تلویزیون‌های متصل آرشیو برنامه‌های زنده تا 6‌ماه وجود دارد. البته در مورد زمان آرشیو هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است. در این تلویزیون‌ها گزینه‌ای وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا جابه‌جایی زمانی(Time Shift )که به ماشین زمان نیز ترجمه شده‌است در نمایش برنامه‌ها انجام دهید و به‌طور مثال ابتدا قسمت قبلی سریال را که ندیده پخش کند بعد قسمت جدید را که در حال اکران است ببینید. این تلویزیون‌ها حتی امکان این را دارند که برنامه‌های مورد علاقه‌تان را بدون اینکه تلویزیون روشن باشد ضبط کرده و بعدا به شما نمایش دهند.

  • برخی از والدین دوست ندارند که کودکشان همه برنامه‌های مخصوص کودکان در تلویزیون را مشاهده کند. آیا انتخاب برنامه‌های تلویزیون‌های متصل براساس کیفیت آنها امکان‌پذیر است؟

اصولا درجه‌بندی کیفیت برنامه‌ها به‌خصوص فیلم‌ها را 2 گروه کارشناسان و والدین انجام می‌دهند. اگر به پشت جلد فیلم‌هایDVD موجود در بازار دقت کنید می‌بینید که دیدن آن فیلم را برای گروه سنی خاصی به بالا تجویز کرده‌اند. این رتبه‌بندی توسط کارشناسان حوزه‌های مختلف به‌خصوص کسانی که با کودکان سروکار دارند انجام می‌شود. در تلویزیون‌های متصل سعی شده که امکانی شبیه به این برای والدین فراهم شود؛ به‌طور مثال اگر والدینی بخواهند فرزندشان به فرض تا 5سالگی هیچ حرف غیرمحترمانه‌ای نشنود می‌توانند گزینه زبان محترمانه را انتخاب کنند و امتیاز بدهند یا به‌طورکلی امکان پخش فیلم‌های نامناسب برای کودکان زیر 5سال را حذف کنند.

در تلویزیون‌های متصل همچنین امکان ساخت صفحه شخصی مستقل برای هر یک از اعضای خانواده فراهم است. در این صورت کودکان در ساعات مخصوص خودشان می‌توانند برنامه‌های متفاوتی از والدینشان ببینند و آن را به اشتراک بگذارند که مورد تأیید والدین است.

  • با چه‌کسی به اشتراک بگذارند؟

در تلویزیون متصل می‌توان یک شبکه اجتماعی ساخت که اعضای آن علاوه بر افراد، خانواده‌ها باشند. ارزش شبکه‌های اجتماعی به همه‌گیر بودن آنهاست و تلویزیون‌های متصل این امکان را می‌توانند فراهم کنند. در این سیستم شما می‌توانید برنامه‌های مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارید و به‌طور مثال هر جای فیلم در حال پخش نظر خود را بگذارید و نظر دیگران را جویا شوید. البته کاربران نیز می‌توانند محتویات تولیدی خود را با خانواده‌های دیگر به اشتراک بگذارند.

  • امکان تایپ نظر برای تلویزیون‌های متصل یا تعاملی که مدت‌هاست در مورد آن صحبت می‌شود فراهم است؟

این امکانات به‌صورت بالقوه در تلویزیون‌های هوشمند موجود در بازار فراهم است و باید دید چه زمانی می‌توان آن را برای همه اجرایی کرد. این امکان هم به‌صورت انتخاب صفحه کلید روی صفحه نمایش فراهم است که البته این کار سختی است و در حد نوشتن چند کلمه محدود مناسب است. در روش دیگر که در برخی از تلویزیون‌های هوشمند امکانات آن فراهم است، روی کنترل تلویزیون AirMouse قرار دارد و راحت‌تر از روش قبلی است. از آنجا که در تلویزیون‌های هوشمند جدید درگاه USB وجود دارد می‌توان صفحه کلید وایرلس وصل کرد و عمل نوشتن را در هر جای تصویر انجام داد.

  • اگر والدین و کودکان همزمان پای تلویزیون بودند چطور؟

در این صورت نیز می‌توان 3پروفایل را انتخاب کرد. تلویزیون متصل وجه اشتراک این 3 فرد را ملاک پیشنهاد برنامه قرار می‌دهد.

  • تولید‌کننده محتوای بانک اطلاعاتی ذکر شده چه‌کسی است؟ آیا بر آن نظارت می‌شود؟

هر کسی که مجوز تولید محتوا را داشته باشد می‌تواند تأمین‌کننده محتوا باشد. محتویات در این سیستم به 2گروه رسانه‌ای و سایر تقسیم می‌شود. منظور از رسانه‌ای، محتویات اعم از فیلم‌های آف‌لاین، موسیقی، صدا و تصویر زنده مانند سخنرانی‌هاست و منظور از سایر، هر نوع محتوای دیگر مانند آب و هوا و اخبار. در حال حاضر صدا‌وسیما و وزارت ارشاد 2 گردآورنده اصلی محتوا در تلویزیون‌های متصل هستند که کار نظارت را نیز انجام می‌دهند. درصد کمی از محتوا نیز توسط سازمان‌ها و مراکز مختلف تولید می‌شود؛ مثلا اگر دانشگاهی بخواهد کلاس‌های درس خود را از طریق تلویزیون‌های متصل به دانشجویانش ارائه دهد می‌تواند محتوا تولید کند ولی این محتوا در اختیار همه افراد قرار نمی‌گیرد.

در تلویزیون‌های متصل امکان دسترسی به همه برنامه‌های تلویزیونی، سینمایی، رادیویی، آلبوم‌های موسیقی که دارای مجوز هستند فراهم است. در کنار این، افراد می‌توانند از طریق این تلویزیون‌های متصل به اینترنت وصل شده و محتویات آن را نیز به همین روش مشاهده کنند.

  • چه کسانی می‌توانند از این تلویزیون‌های متصل استفاده کنند؟

پیش‌بینی‌ها بر این است که ارائه‌دهندگان تلویزیون تعاملی تا پایان سال به کسانی که تا‌کنون ثبت نام کرده‌اند خدمات ارائه کند. این افراد یا باید تلویزیون هوشمند داشته باشند و یا با خرید یک دستگاه گیرنده به فضای مورد بحث وصل شوند. البته تلویزیون‌های آینده دیگر نیازی به دستگاه مجزای گیرنده ندارند؛ چرا که هم‌اکنون بیشتر تلویزیون‌های بازار هوشمند هستند و به راحتی به شبکه وای‌فای یا ADSL وصل می‌شوند. درست مثل زمانی که بازار پر از LCD شد و تلویزیون‌های قدیمی کنار رفت، به‌زودی بیشتر خانواده‌ها تلویزیون هوشمند خواهند داشت. در اینجا ذکر این نکته که اتصال به ADSL به‌معنای استفاده از اینترنت نیست ضروری است. از این طریق از ترافیک حجمی اینترنت خانگی افراد برای دسترسی به تلویزیون‌های متصل استفاده نمی‌شود. البته این خدمات از طریق تلفن همراه و تبلت و همچنین کامپیوتر‌های خانگی نیز در دسترس خواهد بود.


برچسب‌ها: تلویزیون متصل, رسانه‌ای که حال شما را می‌فهمد
[ ۹۲/۱۰/۱۹ ] [ 17:48 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
 مرکز تحقیقاتی بیزینس‌مانیتور(BMI) بر اساس فعالیت‌های شرکت مخابراتی رایتل اعلام کرد که این مرکز به عنوان سومین اپراتور تلفن همراه ایران اطلاعات کمی را از روند فعالیت‌های خود منتشر می‌کند.
 
   به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بیزینس مانیتور در آخرین گزارش تحلیلی خود از بازار تلفن همراه تاکید کرده : رایتل فعالیت خود را از سال 2011 میلادی در ایران آغاز کرده است و مرکز BMI پیش‌بینی می‌کند که این شرکت موبایلی با ادامه فعالیت‌های خود می‌تواند سهم بیشتری از اوپراتورهای MCI و ایرانسل دریافت کند.
 
مرکز تحقیقاتی BMI برای بررسی بازار مخابراتی ایران اطلاعات منتشر شده از سوی سه اپراتور یاد شده را با هم راه شرکت‌های مخابراتی تالیا، MTCE و Kish Free Zone مورد بررسی قرار داد که البته باید توجه داشت این شرکت‌های مخابراتی کمتر از یک میلیون مشترک موبایلی دارند.
 
مرکز تحقیقاتی BMI که از رایتل به عنوان سومین شرکت مخابراتی بزرگ ایران یاد می‌کند، اعلام کرده است که به دلیل عدم انتشار هرگونه اطلاعات رسمی از سوی این مرکز پیش‌بینی تعداد مشترکان موبایلی آن اندکی دشوار است. با این وجود گفته می‌شود که تعداد مشترکان تلفن‌همراه در شرکت مخابراتی رایتل تا پایان مارس 2013 حدود 3 میلیون نفر بوده است.
 
اما در مقابل گفته می‌شود که شرکت مخابراتی ایرانسل به عنوان اپراتور دوم تلفن همراه ایران به صورت مستمر اطلاعات رسمی خود را منتشر می‌کند. 
مرکز تحقیقاتی بیزینس‌مانیتور بر اساس اطلاعات رسیده از شرکت مخابراتی ایرانسل اعلام کرد که این مرکز تا پایان فصل اول از سال 2013 میلادی بیش از 41.5 میلیون مشترک تلفن همراه داشته است که این رقم رشد سالانه 12.8 درصدی تعداد مشترکان ایرانسل را نیز نشان می‌دهد.
 
مرکز تحقیقاتی BMI بر اساس بررسی‌ها و اطلاعات خود به این نتیجه رسیده است که شرکت مخابراتی "همراه اول"(MCI) تا مارس 2013 حدود 43 میلیون و 820 هزار مشترک داشته است و با این رقم 50.8 درصد از بازار مخابراتی ایران را در دست گرفته است.
پس از آن شرکت ایرانسل قرار دارد که تا تاریخ یاد شده 41 میلیون 542 هزار مشترک موبایلی را تحت پوشش خود قرار داده است تا صاحب 48.2 درصد از بازار تلفن همراه ایران شود. 
 
شرکت تالیا نیز با 875 هزار مشترک و تصاحب یک درصد از بازار تلفن همراه ایران در رتبه بعدی قرار گرفته است که دو شرکت MTCE با 27 هزار مشترک و Kish Free Zone با 11 هزار مشترک رتبه‌های بعدی را از آن خود کرده‌اند.
 
مرکز تحقیقاتی BMI در ادامه گزارش خود توضیح داده است که اگرچه شرکت مخابراتی MCI حدود 50 درصد بازار تلفن همراه ایران را در دست دارد، اما ایرانسل با سرعت قابل ملاحظه در این زمینه حرکت می‌کند و پیش‌بینی می‌شود در آینده از اپراتور اول ایران پیشی بگیرد.
 
شرکت مخابراتی MCI در فصل نخست سال 2013 میلادی تنها 319 مشترک جدید را تحت پوشش قرار داده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال 2012 کمتر بوده است.
 
  در مقابل، شرکت ایرانسل که در سال 2011 میلادی نتایج چندان قابل ملاحظه‌ای کسب نکرده بود، در سال 2012 با سرعت زیاد مشترکان خود را افزایش داده است. در سال 2012 میلادی درمجموع 5.821 میلیون نفر به مجموع مشترکان تلفن همراه شرکت مخابراتی ایرانسل افزوده شد. این روند برای فصل نخست سال 2013 میلادی نیز ادامه یافت و در این دوره زمانی سه ماهه ایرانسل 1.04 میلیون مشترک جدید را تحت پوشش خود گرفت تا سهم آن از بازار تلفن همراه ایران به 48.2 درصد برسد. 

برچسب‌ها: گزارش جامع بیزینس‌مانیتور از بازار تلفن همراه ایرا, همراه اول 43, 8 و ایرانسل 41, 5 میلیون مشترک دارد
[ ۹۲/۱۰/۱۹ ] [ 17:26 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
در همایش اجرای فاز اول گسترش رسانه تعاملی مهر (آی پی مدیا) که امروز، 19 آذر با حضور مدیران صداوسیما و مخابرات برگزار شد، اعلام شد: از دوم دی ماه سال جاری این رسانه در استان‌های تهران،‌ قزوین،‌ خراسان رضوی‌، یزد،‌ آذربایجان شرقی و اصفهان قابل دسترسی است.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسدی، مدیر کل تلویزیون تعاملی رسانه مجازی صدا و سیما نیز در این نشست به معرفی سرویس‌های رسانه مهر پرداخت و ضمن بیان اینکه محتوا پادشاه است، گفت: توقف و پخش مجدد برنامه‌ها‌، برگرداندن زمان برنامه‌های تلویزیون به عقب‌، دیدن برنامه از طریق اعلام عنوان در سرویس، وصل شدن از تلویزیون به یک صفحه اینترنتی، عقب و جلو کردن تصاویر، بازپخش برخی از برنامه‌های ماهواره‌ای‌ و ... از جمله سرویس‌های رسانه مهر هستند و برای دریافت این رسانه تنها وجود یک خط تلفن ثابت یک دستگاه ست‌آب باکس،‌ ای دی اس ال، و یک صفحه نمایش کافی است.

وی تاکید کرد: رسانه مهر پهنای باند داخلی تولید می‌کند و برای ارائه این سرویس به اینترنت نیازی نداریم بلکه به بسترهای مخابراتی نیاز داریم.

*** معاون مالی ضرغامی: دیر شروع کردیم

همچنین حسن تقدس‌نژاد، معاون اداری و مالی صدا و سیما که در این همایش حضور داشت، گفت: همه خانواده‌ها درگیر تکنولوژی‌های جدی هستند. تکنولوژی دو شاخص مطلوب و نامطلوب دارد و در عین اینکه می‌تواند مفید باشد می‌تواند آسیب‌های اجتماعی را نیز به بار بیاورد. امروز با همت معاونت رسانه مجازی صدا و سیما و مخابرات آی پی مدیا راه‌اندازی شد، در حالی که در دنیا در سال 1994 راه‌اندازی شده بود‌؛ با راه اندازی آی پی مدیا کشور می‌تواند شکل اساسی پیدا کند. ما این کار را دیر شروع کردیم و باید به سرعت هم آن را ادامه دهیم. ضمن اینکه آسیب‌های اجتماعی را به خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان‌شان معرفی کنیم و بشناسانیم. همچنین باید از محسنات تکنولوژی را بشناسیم. آی پی مدیا می‌تواند از برنامه‌های خوب تلویزیون استفاده کند و اگر بشود برنامه‌های خوب را بسازد.

او خاطرنشان کرد: به وسیله رسانه مهر افراد می‌توانند از وقت خود بهینه استفاده کنند امیدوارم دست به دست هم دهیم تا جامعه و مردم را به سمت و سوی خوب و همچنین به سمت این رسانه هدایت کنیم.

*** به امید روزی که از دنیا دانلود گدایی نکنیم

سیاهکلی، معاون رسانه مجازی صدا و سیما نیز به عنوان آخرین سخنران در بخش دوم این همایش گفت: آی پی مدیا نظیر خارجی ندارد و ضریب نفوذش 100 درصد است،‌ افراد بدون اینکه در نوبت منتظر باشند می‌توانند از این رسانه استفاده کنند؛‌ اگر آی پی مدیا در دنیا موفق عمل نکرد، به خاطر ضریب نفوذ کم آن (35 درصد) بوده است.

سیاهکلی - معاون رسانه مجاری

او ضمن بیان اینکه در سه حوزه رسانه‌، مخابرات و مخاطب تغییرات زیادی ایجاد شده است‌، خاطرنشان کرد: آی پی مدیا موشک پیشران فضای مجازی است.

معاون رسانه‌ی مجازی صدا و سیما تاکید کرد: ما امروز کار تبلیغات را شروع نکرده‌ایم بلکه می‌خواهیم فعالیت کارمان را برای 120 هزار مشترک کلید بزنیم امیدواریم تا پایان امسال این ظرفیت را ایجاد کنیم تا بتواند برای مسؤولان مافوق ما تصمیم‌سازی کند‌؛ ان‌شاء‌الله این سرویس در زیر بار سنگین مشتری و سرویس متعامل و پهنای باند ثابت قابل اجراست.

سیاهکلی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به اینکه این سرویس را از خارج نیاورده‌اند، عنوان کرد: امیدوارم دست به دست هم دهیم تا این سرویس نه تنها در ایران اجرا شود بلکه بتواند به خارج از کشور صادر شود. امیدوارم روزی به جایی برسیم که دنیا از ما اطلاعات را دانلود کند نه اینکه ما از دنیا گدایی دانلود کنیم.

*** صداوسیما و وزارت ارشاد با هم پرواز می‌کنند

نجفی سولاری، رییس مرکز دیجیتال وزارت ارشاد نیز به عنوان سخنران آخر بخش اول عنوان کرد: از سه سال پیش که از سیما به معاونت رسانه مجازی آمدم به دلیل کاربری خود آن مجموعه، یقین داشتم تلاشی که در زمینه‌ی رسانه مهر انجام می‌دهیم به نتیجه می‌رسد و این رسانه دیجیتالی شده با یک سیم تلفن به خانه‌های مردم می‌روند.

وی ادامه داد: صدا و سیما و وزارت ارشاد دو بال حاکمیتی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند که قرار است محتوای همه حوزه‌ها و سازمان‌های تولیدکننده را هدایت‌، حمایت و نظارت کنند‌، این دو بال به موقع با هم پرواز می‌کنند. به نظر می‌رسد با یکدیگر هماهنگ هستند و ان شاء الله این هماهنگی ادامه پیدا کند.

*** صداوسیما و وزارت ارشاد بازیگران اصلی، مردم شاه و سلطان

به گزارش ایسنا، بعد از یک استراحت کوتاه بخش دوم سخنرانی این همایش با صحبت‌های مظفر پور رنجبر، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران آغاز شد.

وی عنوان کرد: صدا و سیما، دولت و وزارت ارشاد بازیگران اصلی هستند و مردم شاه و سلطان هستند‌، باید ببینیم مردم چه می‌خواهند؛‌ این سرویسی که ما ارائه می‌دهیم حداقل کاری است که داریم برای مردم انجام می‌دهیم.

او همچنین در ارتباط با حوزه آی تی سی خاطرنشان کرد: کاش می‌شد یکسویگی فناوری را دو سویه می‌کردیم. در کشورهای توسعه‌یافته امروز یک نیاز تعریف می‌شود،‌ به مشکلات مردم نگاه می‌شود و باید در اسرع وقت این مشکلات حل شود؛ در نتیجه به دنبال راه‌حل می‌روند و از راه‌حل به فناوری می‌رسند و آن فناوری را به مبنای نیاز تغییر و توسعه می‌دهند و مراکز تحقیقات که متاسفانه ما در آن فقیر هستیم جستجوها را انجام می‌دهند.

عبدالله زاده، مدیر عامل شرکت توسعه سامانه بهنگام غدیر در این همایش بیان کرد: شرکت توسعه سامانه بهنگام غدیر در نیمه اول شهریور سال جاری با شرکت سروش رسانه قراردادی برای یک میلیون و 500 هزار پرت طی 30 ماه منعقد کرد.

وی افزود: فاز اول آیپی مدیا در 128 هزار پرت تا پایان سال جاری است و تاکنون کلیه اقدامات لازمه انجام شده است و برای استان تهران و قزوین تهیه و تحویل شده و از همین روز در تهران و قزوین قابل نصب است.

او خاطرنشان کرد: این رسانه در مناطق مخابراتی 2‌، 4‌، 6‌، 7 و 8 تهران قابل بهره‌برداری است و از دوم دی ماه سال جاری آمادگی داریم که این رسانه را در شش استان عنوان شده به طور رسمی در اختیار مخاطبان قرار دهیم.

عبدالله زاده در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد: تا 10 اسفند ماه سال جاری کلیه مراکز مخابراتی مجهز به تجهیزات زیرساختی آیپی مدیا می‌شود و هماهنگی‌ها با شرکت سروش رسانه برای تهیه تیزرهای اطلاع‌رسانی انجام شده است که تا 10 روز دیگر این تیزرهای تبلیغاتی آماده می‌شود.

وی ادامه داد: ثبت‌نام برای دریافت این رسانه از طریق اینترنت خواهد بود و کسانی هم که امکان دسترسی به اینترنت ندارند می‌توانند از طریق دفاتر پیشخوان دولت اقدام کنند.

از گفته‌ها به نظر مي‌رسد که ستاپ باکس اين تلويزيون با ستاپ باکس تلويزيون ديجيتال متفاوت باشد و اين به اين معني است که باز هم بايد براي خريد اين دستگاه که بر اساس اين خبر 250 تا 300 هزار تومان است، هزينه کرد. اين منهاي هزينه شارژ ماهيانه 15 هزار توماني خدمات آن است. عبدا... زاده در اين خبر تاييد کرده که مشترکان براي استفاده از آي‌پي مديا بايد سرويس ADSL داشته باشند. سرعت دسترسي در اين رسانه 4 مگابيت بر ثانيه اعلام شده است. پس تا اين جا مي‌توان آن را يک اينترنت 4 مگابيتي داخلي يا همان اينترانت با محتواي برنامه تلويزيوني دانست که تفاوت آن با تلويزيون ديجيتال در توانايي کاربر در انتخاب موضوع دلخواه براي تماشا است. اين خبر خوبي براي رسانه ملي است اما بايد به اين نکته هم توجه داشت که با توجه به بستر ADSL مراکز مخابراتي که همين الان در توسعه شبکه تلفن خود دچار مشکل هستند، به سدي براي توسعه اين رسانه تبديل نشوند.


برای اطلاعات کامل می توانید به وبلاگ زیر مراجعه کنید :
http://mehrmedia.blogfa.com


برچسب‌ها: راه‌اندازی رسانه تعاملی مهر
[ ۹۲/۰۹/۲۷ ] [ 11:36 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
    اطلاعات تازه‌ای که توسط گروه اوکلا (Ookla) در مورد سرعت دانلود از اینترنت در کشورها و مناطق مختلف جهان منتشر شده نشان می‌دهد که هنگ‌کنگ به عنوان پرسرعت‌ترین مکان در رتبه اول و کوبا به عنوان کم‌سرعت‌ترین در رتبه ۱۸۶ قرار دارد؛ ایران در این میان رتبه ۱۷۰ را به خود اختصاص داده‌است.
 
    به گزارش «انتخاب» بر پایه اطلاعات جدول منتشر شده توسط اوکلا، در حالی که سرعت دانلود در هنگ‌کنگ ۷۰٫۸۷ مگابیت بر ثانیه (Mbps) است این سرعت در ایران تنها ۲٫۴۳ مگابیت بر ثانیه‌ است.
 
    در این جدول، پس از ایران، پاکستان در وضعیت بدتری قرار گرفته و پس از آن به ترتیب سوازیلند، گینه استوایی، بوتسوانا، مصر، ونزوئلا، سودان، بولیوی، گامبیا، الجزایر، سوریه، چند کشور آفریقایی، و دست آخر افغانستان و کوبا قرار دارند.
 
    در صدر این جدول نیز پس از هنگ‌کنگ، به ترتیب سنگاپور، رومانی، کره جنوبی و سوئد، و پس از آن کشورهایی چون ژاپن، هلند، و بیشتر کشورهای اروپایی قرار گرفته‌اند. در میان کشورهای همسایه یا هم‌منطقه با ایران عربستان بهترین وضعیت را دارد و پس از آن ارمنستان، ترکیه و قطر قرار دارند.عراق با رتبه ۱۴۲، بنگلادش با رتبه ۱۶۷، و ازبکستان با رتبه ۱۶۹ نیز در وضعیتی بهتر از ایران قرار گرفته‌اند.
 
    این داده‌ها توسط گروه اوکلا از طریق آزمودن تعداد زیادی از بارگیری‌های فایل طی ۳۰ روز گذشته در جهان و محاسبه میانگین سرعت این دانلودها به‌دست آمده و فاصله متوسط بین رایانه‌ها و سِرورها نیز کمتر از ۴۸۲ کیلومتر (۳۰۰ مایل) در نظر گرفته شده‌است.
 
     گروه اوکلا که مقر آن در سیاتل آمریکا است این داده‌ها را در وب‌سایتی به نام «نت‌ایندکس» منتشر می‌کند؛ نمودار منتشره در این وب‌سایت «نت‌ایندکس» که در سال ۲۰۱۲ انتشار یافت نشان می‌داد که ایران در آن سال از نظر متوسط سرعت دانلود اینترنت خانگی در میان ۱۷۲ کشور جهان، در جایگاه ۱۵۵ قرار داشت.
 
   بر این اساس، آمارهای اوکلا نشان می‌دهد که طی ۳۰ روز اخیر مورد محاسبه در تحقیقات اوکلا، وضعیت سرعت دانلود در ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته بدتر شده و این در حالی است که سه ماه و نیم پیش محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، وعده داد که سرعت و پهنای باند اینترنت در کشور افزایش پیدا خواهد کرد.
 
وی روز دوشنبه نیز وعده داد که در چند ماه آینده پهنای باند در ایران سه برابر افزایش خواهد یافت.
 
    با انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری ایران که بر ضرورت عبور از فضای امنیتی تاکید کرده‌است، امیدها نسبت به بهبود وضعیت اینترنت نیز افزایش یافت و وعده‌های وزیر ارتباطات و فناوری دولت او نیز در همین راستا بود.


برچسب‌ها: رتبه سرعت اینترنت ایران, ۱۷۰ام در بین ۱۸۶ کشور
[ ۹۲/۰۹/۱۵ ] [ 15:30 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]

    براساس آمارهای ارائه شده در حال حاضر 27 میلیون و 680 هزار و 57 خط تلفن ثابت در کشور واگذار و دایر شده است. ضریب نفوذ تلفن ثابت که زمانی در سال 1386حدود 33.46 درصد بود، تا پایان چهارماه اول امسال به 36.03 درصد رسیده است که این رقم در مقایسه با ضریب نفوذ تلفن ثابت در سال گذشته 0.02 درصد رشد داشته است.

   بنابر آمارهای موجود، علاوه بر شهرهای مختلف در حال حاضر 48 هزار و 957 روستای کشور نیز به تلفن ثابت دسترسی دارند که اگرچه این تعداد در مقایسه با سال‌های قبل افزایش داشته اما هم‌چنان روستاهای متعددی فاقد امکانات ارتباطی هستند.

   سال گذشته مجمع جهانی اقتصاد، ایران را از نظر شاخص ضریب نفوذ ثابت در میان 144 کشور جهان در رده‌ 32 قرار داده بود. براساس این رده‌بندی تایوان درصدر قرار گرفته و پس از آن آلمان و هنگ‌کنگ در رده‌های دوم و سوم قرار داشتند.

    در این رده‌بندی کشورها براساس داشتن خطوط تلفن ثابت فعال به ازای هر 100 نفر دسته‌بندی شده بودند و به عنوان مثال در تایوان به ازای هر 100 نفر 72.7 درصد به تلفن ثابت دسترسی داشتند که این رقم در آلمان و هنگ‌کنگ به ترتیب 63 و 61.1 بود.

    براساس این آمار ضریب نفوذ تلفن ثابت در ایران 37.1 اعلام شده بود و برهمین اساس ایران در میان کشور‌های خاورمیانه رده‌ دوم را به خود اختصاص داده بود.


برچسب‌ها: چند خانواده ایرانی تلفن ثابت دارند
[ ۹۲/۰۹/۰۶ ] [ 14:18 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
  معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوري از غيرمجاز بودن فعاليت شركت انتقال داده‌هاي رهام داتك در زمينه ارائه سرويس وايمكس خبر داد.
 
         به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از روابط عمومي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي، حسن رضواني گفت: عليرغم مهلت‌هاي متعددي كه از سوي رگولاتوري به شركت رهام داتك داده شد، اين شركت نتوانست مجوزهاي لازم را براي ارائه سرويس ارتباطات بي‌سيم مبتني بر فناوري وايمكس دريافت كند.
 
   وي افزود: با توجه به پايان آخرين مهلت تعيين شده براي شركت رهام داتك، اين شركت مجاز به جذب مشتري جديد نبوده و موظف است با مشتركان فعلي خود تسويه حساب كند.
 
   رضواني با اشاره به اينكه ارائه سرويس وايمكس شركت رهام داتك از دوم آذرماه به تناوب و حداكثر ظرف مدت ده روز متوقف مي‌شود، اظهار كرد: مشتركان شركت رهام داتك مي‌توانند سرويس مورد نياز خود را از اپراتورهاي داراي  مجوز خدمات وايمكس از رگولاتوري شامل شركتهاي ارتباطات مبين‌نت، خدمات ارتباطي ايرانسل، رايانه دانش گستان و مشاركتي سيار اصفهان دريافت كنند.
 
     تیرماه گذشته، پس از آنکه یکبار دیگر رگولاتوری طی اطلاعیه ای رسمی فعالیت داتک در حوزه وایمکس را غیرقانونی اعلام کرده بود مدیر بازاریابی داتک طی مصاحبه ای ادعا کرده بود که شرکت برای ارائه‌ی سرویس وایمکس مجوز داشته و علت درج این خبر عدم هماهنگی بین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شرکت داتک بوده است.
 
    وی در رابطه با این موضوع گفته بود: علت این انتشار این خبر توسط معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این است که شرکت داتک بخشی از این مبلغ برای مجوز را پرداخت کرده و قرار بود بخش دیگر را طی آینده پرداخت کند اما چون تمام مبلغ تصویه نشده چنین اقدامی صورت گرفته است.
 
       قانعی در پایان به این نکته اشاره کرده بود که با هماهنگی‌هایی که با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صورت گرفته قرار است این سازمان تکذیبیه‌ای را برای این خبر اعلام کند و شرکت داتک که اولین ارائه دهنده‌ی سرویس وایمکس در کشور است، مجوز ارائه‌ی سرویس وایمکس را دارد.

برچسب‌ها: رگولاتوری, فعاليت وایمکس داتك غيرمجاز است و باید با مشتریهای
[ ۹۲/۰۹/۰۴ ] [ 18:54 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پیشنهاد این وزارتخانه برای تغییر سیاستهای فیلترینگ شبکه اجتماعی فیس بوک در پاسخ به خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، گفت: در صورت وجود زیر ساخت های فنی پیشنهاد تغییر مدل فیلترینگ فیس بوک و دیگر سایتهای اینترنتی را داریم به نحوی که مردم بتوانند خودشان پلیس اینترنت شوند و از آن درست استفاده کنند.
 
 
محمود واعظی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه باید صفحات آموزنده شبکه اجتماعی فیس بوک در دسترس باشد و نیز مدل فیلترینگ بر اساس محتوا باشد تا مردم بتوانند از محتوای مفید این شبکه اجتماعی استفاده کنند اظهار داشت: هم اکنون از نظر فنی امکان تفکیک صفحات مناسب و نامناسب بر اساس محتوا در سایتهای اینترنتی وجود ندارد اما گروهی در حال انجام این کار برای اجرای فنی آن هستند.
 
وی در پاسخ به سوال مهر در خصوص سیاست وزارت ارتباطات در زمینه رفع فیلتر صفحه اجتماعی فیس بوک گفت: کمیته ای در قوه قضاییه در خصوص تعیین مصادیق فیلترینگ فعالیت می کنند که یکی از معاونان من به عنوان نماینده وزارت ارتباطات در آن کمیته عضو است. ما هر کدام نظراتی داریم اما باید نظراتمان را در دولت هماهنگ  و در این کمیته مطرح کنیم. اما در نهایت تصمیم گیری باید در کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ انجام شود.
 
وی ادامه داد: فیس بوک یک شبکه اجتماعی است که در آن صفحات بسیار خوب وجود دارد ولی برخی از صفحات آن نامناسب است. با رفع فیلتر صفحات مناسب و آموزنده فیس بوک قطعا موافقیم اما باید یک مکانیزیمی وجود داشته باشد که بتوان صفحات مناسب را از نامناسب تفکیک کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای مثال می توانیم IP های اینترنتی را شناسنامه دار کنیم به این معنی که هر فرد همانطور که یک شماره ماشین دارد یک IP مشخص داشته باشد و پس از آن از مردم بخواهیم از اینترنت درست استفاده  کنند به نوعی مردم پلیس اینترنت می شوند

به محض اتمام مدت انحصار رایتل، اجازه خدمات نسل سوم را می دهیم
 
واعظی در مورد انحصار دوره فعالیت اپراتور سوم موبایل و درخواست تمدید این مدت از سوی اپراتور رایتل گفت: آنچه که در پروانه بوده و با یک مساعدت به این اپراتور انجام شده و زمانی که انحصار این اپراتور به اتمام برسد این حق را برای اپراتورهای دیگر قائل می شویم که سرویس نسل سوم موبایل را در اختیار متقاضیان قرار دهند. چرا که مردم منتظر استفاده از این خدمات هستند و نباید آنها را محروم کنیم.
 
وی در مورد قطع تماس تصویری موبایل و ادعای خسارت رایتل گفت: به هر حال ما با رایتل طبق قانون عمل می کنیم و آنها اگر خواسته ای دارند باید خواسته خود را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه دهند و در نهایت کمیسیون تنظیم مقررات در این زمینه تصمیم گیری خواهد کرد.
 
ارائه مدل مفهومی شبکه ملی اطلاعات
 
به گزارش مهر، وزیر ارتباطات که در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل پست در جمع خبرنگاران حاضر شد در مورد آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: این شبکه از برنامه های جدی وزارت ارتباطات است و یکی از دو دستور جلسه شورای عالی فضای مجازی بود که در این جلسه مقرر شد وزارت ارتباطات ظرف یک ماه آینده مدل مفهومی شبکه اطلاعات را آماده و به شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد تا دستگاههای ذیربط از نظر محتوایی برای اتصال به این شبکه خود را آماده کنند.
 
مدیریت کابل مسی باید از انحصار خارج شود
 
واعظی در مورد اشکالاتی که به واگذاری شرکت مخابرات ایران وارد شده است و نیز انحصاری که از سوی این شرکت در زمینه کابل مسی مطرح می شود گفت: واگذاری مخابرات پروسه ای داشته که ارتباطی به من ندارد و دستگاههای نظارتی ابهاماتی در این زمینه دارند اما پیشنهاد ما این است که مدیریت کابل مسی باید از مخابرات گرفته شود هم اکنون تمام شرکتهای اینترنتی و بخش خصوصی نیازمند استفاده از تجهیزات کابل مسی هستند که در انحصار مخابرات است و این مساله باعث نارضایتی در این بخش شده است.
 
وی ادامه داد: ما دنبال تصدی گری نیستیم و علاقه مند نیستیم مخابرات به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگردد. بلکه خواهان این هستیم که مدیریت سیم مسی از انحصار خارج شود هم مخابرات و هم تمامی کشور از این شبکه استفاده کند.
 
وی در مورد نتایج ارزیابی های کیفی اپراتورهای موبایل و اینترنت نیز تاکید کرد: این ارزیابی براساس بررسی های انجام شده و عین واقعیت بود. اما از باید از اپراتورهای بخواهیم نسبت به هزینه ای که می گیرند سرویس بهتری ارائه دهند.


برچسب‌ها: برنامه‌ریزی برای تغییر مدل فیلترینگ فیس‌بوک؛ مردم
[ ۹۲/۰۸/۲۳ ] [ 20:53 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
نخستین سرویس خدمات ابری شخصی بر پایه تکنولوژی ابرمحاسباتی و رایانش ابری برای کاربران موبایل و اینترنت راه اندازی شد.
 
   به گزارش مهر، این سرویس امکان  ذخیره‌سازی و مدیریت دفترچه تلفن، مدیریت پیام و ارسال و دریافت پیام‌ها از طریق وب، مدیریت فایل‌ها با اشتراک‌گذاری و اصلاح و امکان به اشتراک‌گذاری نظرات را از طریق فناوری ابری برای کاربران موبایل و اینترنت فراهم می‌کند.
 
    فعال‌سازی این سرویس که با نام پوشه توسط اپراتور ایرانسل فعال شده است از طریق انتخاب بسته خدمات مورد نظر کاربر از طریق پورتال این سرویس به صورت سه ماهه، شش ماهه و یک ساله درنظر گرفته شده است.
 
    سرویس پوشه یا درایو، پل ارتباطی بین شبکه ارتباطی و اینترنت است که اولین سرویس خدمات ابری شخصی در ایران محسوب می‌شود.
 
      رایانش ابری مدلی است برای فراهم كردن دسترسی آسان بر اساس تقاضای كاربر از طريق شبكه به مجموعه‌ای از منابع رایانشی قابل تغيير و پیکربندی مثل شبکه‌ها، سرورها، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها که اين دسترسي بتواند با کمترین نياز به مديريت منابع و یا نیاز به دخالت مستقيم فراهم‌کننده سرویس‏ به سرعت فراهم شود.


برچسب‌ها: نخستین سرویس خدمات ابری شخصی در ایران توسط ایرانسل
[ ۹۲/۰۸/۰۴ ] [ 18:7 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
  سرانجام انتظارها به‌سر رسید و پس از انتشار شایعات فراوان، شرکت اپل به صورت رسمی از رایانه‌های لوحی جدید خود رونمایی کرد و iPad Air را با نمایشگر 9.7 اینچی و iPad mini 2 را با نمایشگر 7.9 اینچی در معرض دید عموم قرار داد.
 
تبلت Apple iPad mini 2
 
    رایانه لوحی iPad mini 2 اپل به نمایشگر 7.9 اینچی مجهز شده است که کیفیت تصویر در این نمایشگر با افزایش چهار برابری به 1526 در 2048 پیکسل رسیده است و تصاویر در آن با تراکم 324 پیکسل در هر اینچ مربع به نمایش درمی‌آیند که این کیفیت هم دو برابر افزایش یافته است.
 
    تراشه مرکزی یکی دیگر از بخش‌هایی که iPad mini اپل به واسطه آن از محصولات مبتنی بر پردازنده دوهسته‌ای Cortex-A9 عقب مانده بود که البته اپل این نقص را برطرف کرده است. شرکت اپل برای iPad mini 2 تراشه خود یعنی Apple A7 را با هسته‌های پرداشگر Cyclone مبتنی بر فناوری ARMv8 در نظر گرفته است که این محصول دو نسل بعد از پردازنده‌های A9 محسوب می‌شود.
 
    پردازنده گرافیکی این محصول نسبت به قبل ارتقا فراوان یافته است و ششمین نسل از سری پردازنده‌های PowerVR SGX را شامل می‌شود. لازم به ذکر است که در این بخش M7 به عنوان یک پردازنده دستیار متحرک به کار گرفته می‌شود.
 
Close window
Close window
 
برخلاف شایعاتی که از پیش منتشر شده بود در این محصول از فناوری TouchID استفاده نشده است و mini 2 مانند مدل‌های قبلی کلید اصلی Home را در خود جا داده است. یکی دیگر از بخش‌هایی که در این محصول چندان رضایتبخش نیست، افزایش ضخامت 0.3 میلیمتری و وزن 23 گرمی نسبت به مدل قبلی است. این رایانه لوحیجدید 7.5 میلیمتر ضخامت و 331 گرم وزن دارد.
 
رایانه لوحی Apple iPad mini 2 مبتنی بر سیستم‌عامل iOS 7 فعالیت می‌کند و فضای داخلی آن بین 16 تا 128 گیگابایت طبقه‌بندی می‌شود. این محصول در رنگ‌های نقره‌ای و سفید، و همچنین خاکستری فضایی و مشکی ساخته شده است. باید گفت که این رایانه لوحی مانند مدل‌های قبلی شامل دو نسخه Wi-Fi و 3G/LTE می‌شود.
 
رایانه لوحی iPad mini 2 اپل از نوامبر با قیمت پایه 399 دلار وارد بازار می‌شود و که این رقم نسبت قیمت پایه 339 دلار که سال قبل برای iPad mini اعلام شد، گران‌تر است.
 
بد نیست بدانید که با روی کار آمدن این محصول، رایانه لوحی iPad mini همچنان با قیمت 299 دلار در بازار فروخته می‌شود.
 


برچسب‌ها: نگاهی به آیپدهای جدید
[ ۹۲/۰۸/۰۴ ] [ 18:4 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
به دنبال رونمایی از گوشی هوشمند جدید گوگل موسوم به Nexus 5 در هفته گذشته، پایگاه‌های خبری تصاویر بیشتری از نسخه جدید سیستم‌عامل موبایلی این شرکت موسوم به Android 4.4 KitKat منتشر کردند.
 
Close window
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در این تصاویر نشان داده شد که محصول جدید گوگل ساخته شده در شرکت ایسوس که با نام ASUS Nexus 7 شناخته می‌شود، این نسخه از سیستم‌عامل اندروید را در بر گرفته است.
 
طبق این عکس‌ها و تصاویری که پیش‌تر در این زمینه منتشر شده بود، این نسخه از سیستم‌عامل همراه گوگل تغییراتی را در بخش رابط کاربری شامل می‌شود Android 4.4 KitKat با تغییرات قابل ملاحظه در این بخش به دست کاربران می‌رسد.
 
در این نسخه از سیستم‌عامل اندروید بخش نگهداری از ابزارها تغییرات فراوان یافته و ابزار کاربردی Quickoffice نیز ارتقا یافته است. از دیگر بخش‌های به‌روز شده در این سیستم‌عامل می‌توان به منوی اصلی و همچنین بخش Android KitKat Easterاشاره کرد.
 
این طور که منابع آگاه اعلام کرده‌اند، نسخه بعدی سیستم‌عامل اندروید با نام Key Lime Pie به دست کاربران جهانی می‌رسد.
 
Close window


برچسب‌ها: جزییات اندروید KitKat منتشر شد
[ ۹۲/۰۷/۲۷ ] [ 19:22 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
دانشجوی دکتری مخابرات میدان و موج دانشگاه تبریز در دفاع از رساله خود، موضوع "بهبود پهنای باند آنتن‌ها و مدارات مایکروویوی با استفاده از ساختار های CRLH و خطوط انتقال NRI" را مورد بررسی قرار داد.
 
به گزارش مهر، محمد بمانی با دفاع از رساله خود تحت عنوان "بهبود پهنای باند آنتن‌ها و مدارات مایکروویوی با استفاده از ساختار های CRLH وخطوط انتقال NRI" با کسب درجه عالی موفق به پایان تحصیلات خود در این رشته در مقطع دکتری شد.
 
دانش آموخته دانشگاه تبریز در این رساله کارایی ساختارهای متامتریالی به ویژه در ادوات ماکروویوی غیر تشعشعی را تشریح و نحوه طراحی ساختارهای NRI-TL و NR-NRI-TL دوباندی را مورد بررسی قرار داده و به عنوان مطالعه موردی ادوات مایکروویوی متعددی را طراحی ساخته و اندازه گیری کرده است.
 
بمانی با بیان اینکه پیشرفت‌های اخیر در رادار‌های پهن باند و کاربردهای مخابرات بی سیم نیاز به طراحی ادوات مایکروویوی و آنتن‌های دو یا چند باندی کم حجم و فشرده را افزایش داده است، هدف اصلی کار پژوهشی حاضر را مطالعه روش‌هایی برای کوچک سازی و بهبود پهنای باند ادوات مایکروویوی غیر تشعشعی و آنتن‌های مسطح دو باندی ذکر کرد و افزود: بهبود پهنای باند تنها به معنای افزایش پهنای باند نیست بلکه چند بانده کردن ادوات و یا حفظ سایر مشخصات یک آنتن در یک گستره وسیعتر نیز به منزله‌ بهبود مشخصه پهنای‌باند خواهد بود، بنابراین در این رساله رهیافت‌های مختلفی بر اساس خطوط انتقال با ضریب شکست منفی (NRI-TL) و خطوط انتقال ترکیبی دست راستی و دست چپی (CRLH) و خطوط گسترده شده CRLH (E-CRLH) برای طراحی آنتن‌ها و مدارات مایکروویوی دو باندی نظیر مقسم‌های توان، بالون‌ها، آنتن‌های مسطح و آنتن‌های آرایه‌ای ارائه شده است.
 
وی گفت: NRI-TLها، NR-NRI-TLها و E-CRLHها ساختارهای مصنوعی هستند که ویژگی های از خود نشان می دهند که در خطوط انتقال متداول یافت نمی‌شوند و علاوه بر ویژگی کوچک سازی، یکی از ویژگی‌های برجسته‌ این مواد مشخصه‌ فاز غیرخطی آنها است که به مهندسان امکان طراحی ادوات و مدارات مایکروویوی پهن باند، دو و چند باندی را می‌دهد.
 
براین اساس در این رساله، به بررسی ویژگی‌ها و کاربرد‌های ساختار‌های متامتریالی به ویژه در ادوات مایکروویوی غیر تشعشعی پرداخته می‌شود.
 
نحوه طراحی ساختار‌های NRI-TL و NR-NRI-TL دو بانده به طور مفصل تشریح می‌شود. تاثیر تعداد سلول‌های واحد بر مشخصه‌های این ساختارها مورد بررسی قرار می‌گیرد همچنین، نحوه محاسبه پارامتر‌های ساختار E-CRLH جهت تولید شیفت‌فازهای دلخواه در فرکانس‌های متفاوت توضیح داده می‌شود. علاوه بر این به کمک مشخصه فاز غیرخطی ساختار‌های مذکور، روش جدیدی برای کنترل مشخصه‌ی انحراف بیم آنتن‌های آرایه‌ای دو باندی معروف می‌شود.
 
بمانی افزود: نوآوری تحقیق فوق ارائه روش جدیدی برای کنترل تغییرات پترن تشعشعی آنتن‌های  آرایه‌ای دو باندی با استفاده از ساختار‌های متامتریالی است و بر اساس این روش امکان کاهش یا افزایش تغییرات بیم اصلی پترن یک آنتن آرایه‌ای با تغییر فاصله بین المان‌ها و بدون تغییر فاصله بین المان‌ها و تنها با مهندسی المان‌های شبکه تغذیه امکان‌پذیر خواهد بود.
 
به گزارش مهر، نتایج تحقیقات انجام یافته توسط این پژوهشگر با راهنمایی دکتر سعید نیک‌مهر منتج به ارائه 5 مقاله نمایه شده در ISI شده است. از این مقالات دو مورد دارای فاکتور تاثیر بالاتر از 5 بوده و سه مورد در مجموعه مجلات Transaction IEEE منتشر شده است.
 
دکتر سعید نیک مهر، راهنمایی رساله و دکتر شهرام حسین‌زاده، مشاوره آن را بر عهده داشته‌اند. همچنین دکتر کیوان فرورقی از دانشگاه تربیت مدرس تهران، دکتر محمد نقی آذرمنش از دانشگاه ارومیه و دکتر احسان خداپناه داورهای این رساله بوده‌اند.
 
محمد بمانی، دانشجوه ورودی سال 88 دانشگاه تبریز، مدرک کارشناسی خود را نیز با کسب رتبه اول از دانشگاه تبریز کسب کرده و هم اکنون به عنوان عضو هیئت علمی این دانشگاه مشغول به فعالیت است.
 
گروه مخابرات دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز از سال 1383 اقدام به پذیرش دانشجوی در مقطع دکتری در گرایش میدان و امواج کرده است.


برچسب‌ها: طرح محقق دانشگاه تبریز برای بهبود پهنای باند آنتن‌
[ ۹۲/۰۷/۲۷ ] [ 19:21 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
 عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات ثابت ایران از برنامه های این شرکت برای ارتباط رسانی به روستاهای کوچک و دورافتاده براساس طرح جامع توسعه ارتباطی روستاها و شهرهای کوچک خبر داد و گفت: از سال آینده اینترنت پرسرعت در شهرهای کوچک و روستاها واگذار خواهد شد.
 
    ناصر یوسف پور در گفتگو با مهر، با اشاره به برنامه های شرکت مخابرات ایران برای ارتباط رسانی به روستاهای دور افتاده و نیز برنامه های دولت در این خصوص، اظهار داشت: اینترنت پرسرعت مبتنی بر فناوری ADSL نیاز امروز مردم در اقصی نقاط کشور است که در این راستا با هماهنگی های به عمل آمده از سال آینده این سرویس را در روستاها و شهرهای کوچک واگذار خواهیم کرد.
 
    وی با بیان اینکه ارتباط رسانی از طریق اینترنت پرسرعت ADSL در روستاهای کشور براساس طرح جامع ارتباط رسانی مخابرات در دست بررسی است افزود: سال آینده واگذاری اینترنت پرسرعت در روستاها و برای کاربران خانگی فراهم می شود.
 
    عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات ثابت با تاکید براینکه برنامه جامع ارتباط رسانی مخابرات ظرف 2 ماه آینده نهایی می شود گفت: با توجه به پتانسیل موجود در روستاها و نیز برنامه های مخابرات برای کاهش قیمت این خدمات در روستاها و شهرهای دور افتاده، به نظر می رسد سرویس ADSL مورد استقبال کاربران خانگی در روستاها قرار گیرد.
 
       یوسف پور خاطرنشان کرد: علاوه بر این، مخابرات به عنوان مجری پروژه خدمات مخابراتی اجباری USO از سال آینده ارائه اینترنت را نیز به عنوان خدمات اجباری به سبد محصولاتش برای روستاها می افزاید.
 
   وی از ارتباط رسانی به 1200 روستا در زمینه تلفن عمومی و 510 روستا برای تلفن خانگی طبق برنامه های طرح USO خبر داد و گفت: رقم این طرح 103 میلیارد تومان بوده که مخابرات در این مناقصه برنده و به عنوان مجری USO امور مربوط به ارتباط رسانی در روستاها را برعهده گرفته است و از سال آینده نیز اینترنت به این خدمات افزوده می شود.


برچسب‌ها: ورود ADSL به روستاهای دورافتاده
[ ۹۲/۰۷/۱۳ ] [ 21:4 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
      به گزارش گروه علمی «خبرگزاری دانشجو»، در حالیکه شرکت سروش رسانه به عنوان مجری خدمات تلویزیون تعاملی در کشور، ارائه اپراتوری این خدمات را به شرکت خدمات انفورماتیک راهبر واگذار کرد، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی ارائه هرگونه خدمات IP-Media را نیازمند دریافت مجوز از کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات دانست.
 
    اوایل ماه جاری شرکت سروش رسانه مجوز راه اندازی سرویس IP مدیا را به شرکت انفورماتیک راهبر سپرد و اعلام کرد که فاز نخست عرضه این خدمات به 150 هزار نفر از دهه فجر امسال انجام می شود و تا پایان امسال تلویزیون اینترنتی در تهران و 6 شهر بزرگ کشور فعال می شود.
 
   این در حالی است که براساس بند «ز» ماده 3 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صدور مجوز تاسیس و بهره‌برداری ارائه خدمات پستی، مخابراتی و فناوری اطلاعات از وظایف این وزارتخانه است که براساس ماده 6 اساسنامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، به این سازمان محول شده است.
 
   در این راستا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده که هرگونه فعالیت اپراتوری به منظور ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات به کاربران نهائی از جمله خدمات تلویزیون تعاملی - IP-Media - نیازمند دریافت مجوز از رگولاتوری است.
 
   خدمات IP مدیا از طریق شبکه‌های ارتباطی به کاربران نهائی ارائه شده و از جمله خدمات تعاملی است و با خدمات پخش همگانی که از وظایف سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی است کاملا متفاوت بوده و اپراتور یا ارائه‌کننده خدمات IP مدیا در صورت تمایل به ارائه پخش همگانی تلویزیونی و یا رادیوئی از این طریق، باید با سازمان صدا و سیما نیز هماهنگی لازم را انجام دهد.
 
     در این راستا لطف الله سبوحی معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره تعرفه ارائه این خدمات اعلام کرد: هرگونه تعرفه خدمات در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برسد و بر همین اساس دریافت هرگونه مبلغی بابت خدمات آی پی مدیا بدون تصویب کمیسیون فاقد وجاهت قانونی بوده و غیرمجاز است.
 
      وی تاکید کرد: تاکنون مجوزی برای ارائه خدمات IP-Media از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی صادر نشده و به زودی کلیات، شرایط و ضوابط فعالیت و ارائه این خدمات، برای تصویب به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارائه می‌شود.
 
     قرارداد منعقد شده سروش رسانه با شرکت راهبر برای راه اندازی خدمات تلویزیون اینترنتی ظرف مدت 3 سال برای 1.5 میلیون مشترک است که طبق گفته مجید زاهدی وش مدیرعامل سروش رسانه ارائه این خدمات انحصاری نبوده و شرکتهای دیگری نیز می توانند برای ارائه قرارداد با توجه به ظرفیت 20 میلیون خانوار ایرانی اقدام کنند.


برچسب‌ها: ارائه خدمات IP مدیا تنها با دریافت مجوز از وزارت ا
[ ۹۲/۰۶/۲۷ ] [ 15:50 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
   اصلا فرقی نمی‌کند که شما کاربر آندروید باشید یا iOS. در هر حال موبایلتان محرم بسیاری از اسرار و حامل امور خصوصی‌ شما است. نکات این مقاله کمک شایانی برای بالا بردن امنیت این عضو جدانشدنی به شما ارائه می‌کند.
 
  هرچه بیشتر از دستگاه موبایل خود استفاده كنید، باید بیشتر نیز راجع به امنیت آن نگران باشید. این مساله به خصوص درصورتی‌كه شا از موبایل برای كار خود استفاده کنید، اهمیت بیشتری پیدا می‌كند.  البته به خاطر داشته باشید در صورتی‌كه موبایل شما با سرور ایمیل محل كار شما پیكربندی شده باشد، احتمالا برخی از نكات امنیتی كه در این مقاله به آن اشاره می‌كنیم توسط كارفرمای شما پیاده‌سازی شده است:

برچسب‌ها: شش نكته برای حفظ امنیت موبایل
ادامه مطلب
[ ۹۲/۰۶/۲۵ ] [ 17:31 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
   کمیسیون اعلام کرده که تعرفه‌های فعلی وایمکس کماکان معتبر است تا زمانی که تعرفه‌های جدیدی برای این سرویس تعیین شود. تعرفه‌های اینترنت پر سرعت بی‌سیم (وایمکس) در سال 89 تصویب شده و اکنون کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تمدید اعتبار تعرفه‌های این سرویس را رسما اعلام کرد.

     به گزارش فارس، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه‌های اینترنت وایمکس را برای چهارمین سال متوالی تمدید کرد. تعرفه‌های اینترنت پر سرعت بی‌سیم (وایمکس) در تاریخ 30/3/1389 تصویب شده و از آن زمان تاکنون بدون تغییر مانده است.

  تعرفه‌های وایمکس در دو دسته اشتراکی و اختصاصی تعریف شده است. در زیر جداول تعرفه اینترنت وایمکس آورده شده است.


*جدول تعرفه اشتراکی وایمکس

  در پهنای باند اشتراکی تعدادی از مشترکان از حجمی از پهنای باند اختصاصی به صورت مشترک استفاده می‌کنند. ضریب تسهیم پهنای باند حداکثر 10 است.

 

 

 

*جدول تعرفه اختصاصی وایمکس

   در پهنای باند اختصاصی اپراتور متعهد می‌شود که در تمام طول روز پهنای باند خریداری شده توسط مشترک را تماما در اختیار او قرار دهد. بدیهی است که تعرفه‌های اختصاصی از اشتراکی بیشتر است.


برچسب‌ها: تعرفه‌ جدید اینترنت وایمکس
[ ۹۲/۰۶/۲۰ ] [ 17:12 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
   نخستین اپراتور IP مدیای کشور بعد از اجرای تست‌های آزمایشی این سرویس در شهرهای گرگان و قزوین آغاز به کار کرد و قرار است سرویس های IP مدیا در دهه فجر امسال در سراسر کشور به صورت رسمی‌ راه‌اندازی شود.
    قرارداد راه‌اندازی شبکه IP-Media میان شرکت خدمات انفورماتیک راهبر و شرکت سروش رسانه به امضا رسید و شرکت راهبر رسما به عنوان اپراتور اول این شبکه آغاز به کار کرد.
   در این مراسم مجید زاهدی وش مدیرعامل شرکت سروش رسانه در مورد مفاد این قرارداد گفت: رسانه ملی با استفاده از تکنولوژی روز و سیستم‌های اینترانت امکان دریافت صدا و تصویر را از خط تلفن ثابت و با استفاده از فیبر نوری فراهم کرده است.

     وی افزود: کارهای مطالعاتی این طرح از دو سال گذشته شروع شده و بعد از اجرای موفقیت‌آمیز تست‌های آزمایشی در شهرهای گرگان و قزوین هم‌اکنون آماده راه‌اندازی در سطح ملی است و امیدواریم در دهه فجر امسال سرویس آی‌پی مدیا به صورت رسمی‌ راه‌اندازی شود.

   زاهدی وش گفت: در این سرویس مخاطب می‌تواند علاوه بر برنامه‌های مختلف رسانه ملی به یک بانک غنی از برنامه‌های صوتی و تصویری دسترسی پیدا کند و با در اختیار داشتن ماشین زمان برنامه‌های دوازده ساعت گذشته هر شبکه‌ای را تماشا کند.

    همچنین محمود اعلایی مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک راهبر نیز گفت: در سرویس آی‌پی مدیا ارتباط بین تلویزیون و مخاطب از یک سویه به دو سویه تبدیل می‌شود یعنی این مخاطب است که تصمیم می‌گیرد چه برنامه‌ای را تماشا کند.
     وی در مورد چگونگی دریافت صدا و تصویر از سرویس آی‌پی مدیا گفت: برای این منظور فقط به یک خط تلفن ثابت، مودم ADSL و یک دستگاه مبدل دیجیتال نیاز است و هزینه آبونمانی که روی قبض تلفن دریافت می‌شود ماهانه در حدود 15 هزار تومان خواهد بود.
  اعلایی با بیان اینکه تمام نرم‌افزارهای مورد نیاز این سرویس در داخل کشور ساخته شده و هیچ وابستگی در خارج ندارد گفت: به جز برنامه‌های منتخب رسانه ملی مردم می‌توانند با پرداخت هزینه اضافی از سایر برنامه‌هایی که در ذخیره شبکه آی‌پی مدیا قرار داده شده شامل مسابقات جذاب ورزشی، مسابقات فوتبال، گل‌های منتخب، انواع فیلم‌های سینمایی، کنسرت‌های موسیقی، اذان‌ها و غیره استفاده کنند.

    وی افزود: زیرساخت‌های مخابراتی برای راه‌اندازی سرویس آی‌پی مدیا کاملا آماده است و مردم می‌توانند از دهه فجر امسال برای استفاده از این شبکه ثبت‌نام کنند البته در مرحله اول در تهران و شهرهای بزرگ و سپس در شهرهای کوچک و روستاها این شبکه تلویزیونی قابل دریافت است.

   وی گفت: در کشور بین 15 تا 20 میلیون خانوار داریم که با استفاده از تلفن و تلویزیون می‌توانند به رسانه جدید به نام آی‌پی مدیا دسترسی پیدا کنند.


برچسب‌ها: راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی از دهه فجر
[ ۹۲/۰۶/۱۷ ] [ 21:51 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
  دادگاه عمومی اتحادیه اروپا پس از بررسی اسناد و مدارک ارائه شده توسط پست بانک ایران رأی خود مبنی بر لغو تحریم این بانک را صادر کرد.
 
     به گزارش باشگاه خبرنگاران اسناد و مدارک ارائه شده توسط این بانک به دادگاه مذکور، بیانگر فعالیت های خرده بانکداری آن به ویژه در روستاها و مناطق دوردست جهت توسعه و آبادانی و همچنین فعالیت های بین المللی آن در چارچوب فعالیت های بانکی با سایر بانک های جهان و براساس قوانین و مقررات مرتبط می باشد. 
بنابراین گزارش: دادگاه مذکور در این حکم علاوه بر پست بانک ایران، لغو تحریم شرکت بیمه ایران،‌ کشتیرانی گود لاک، بانک توسعه صادرات ایران،‌ بانک پرشیا، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی و بانک رفاه را نیز صادر کرده است.
    گفتنی است: درحال حاضر پست بانک ایران عضو اصلی هیات مدیره مؤسسه جهانی بانک‌های پس‌انداز (WSBI) و همچنین عضو اتحادیه جهانی پست(UPU) است و تمامی فعالیت های بین المللی آن نیز در همین راستا انجام می شود.


برچسب‌ها: لغو تحریم پست بانک ایران از سوی دادگاه عمومی اروپا
[ ۹۲/۰۶/۱۷ ] [ 21:47 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
یکی از سخنرانان افتتاحیه استارتاپ ویکند موبایل تهرانحسام آرمندهی مدیر کافه بازار یکی از فروشگاه‌های موفق نرم‌افزارهای فارسی آندرویدی است. آرماندهی در این جلسه توضیح داد که در بستر آندروید شرکت‌های کره‌ای و ژاپنی و تایوانی که در ایران فعال هستند باعث توجه بیشتر به رشد اکوسیستم آندروید در ایران شده‌اند.

آرماندهی گفت زمانی که ما کارمان را شروع کردیم هیچ اپ استوری در ایران وجود نداشت. او با ذکر تجربه ناموفق خود در راه‌اندازی پروژه فارسی تل گفت : ما فارسی‌تل را برای فارسی کردن آندروید راه‌اندازی کردیم که ایده ما شکست خورد. 

آنها سپس با استفاده از راهبردهای دکتر یحیی تابش به سراغ راه‌اندازی فروشگاه نرم‌افزار آمدند. آرماندهی گفت: در ابتدا ما بیشتر از ۱۰ اپلیکیشن روی بازار نداشتیم و با همانها در یک نمایشگاه شرکت کردیم. غرفه روبه رویی ما ایرانسل بود و بچه‌های غرفه

نرم‌افزارهای ما را نصب کردند و بسیار ما را تشویق کردند. پس از آن بود که موفقیت‌ها شروع شد. در ابتدا رشد  آمار نرم‌افزارهای ثبت شده بسیار برای آنها شگفت انگیز بود و آن را با جدیت تعقیب می‌کردند.

آرماندهی گفت که آنها اولین تقویم فارسی تل رو تولید کردند که بسیار موفق بود. 

مدیر بازار که شرکت ‌اش اسپانسر این دوره استارتاپ ویکند نیز هست به شرکت‌کنندگان در استارتاپ ویکند گفت: اگر میخواهید کارآفرینی کنید از موبایل شروع کنید چراکه بازار دست نخورده زیادی در آن وجود دارد. ما دو سال کار کردیم تا اعتماد مردم ساخته شد و الان طرح‌های جدیدی ( به جز گرفتن درصد از فروش نرم‌افزار ) برای توسعه بازار داریم. پرداخت درون برنامه‌ای از جمله آ‌نهاست. 

آرماندهی که خود متولد ۱۳۶۴ و دارای لیسانس کامپیوتر دانشگاه شریفاست میانگین سن شرکت خودش را ۲۱ سال اعلام کرد.


برچسب‌ها: مدیر کافه بازار, از موبایل شروع کنید
[ ۹۲/۰۵/۲۷ ] [ 16:39 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
     گوگل که برای افشای همکاریش با نهادهای اطلاعاتی وامنیتی آمریکا تحت فشار قرار گرفته است، اذعان کرد که محتوای هیچ یک از ایمیل های کاربران جی‌میل، پست الکترونیک این شرکت، محرمانه باقی نمی‌ماند.
 
  نماینده شرکت گوگل در یک جلسه دادگاه در آمریکا اعلام کرد که کسانی که به 425 میلیون کاربر ایمیل‌های این شرکت، ایمیل می‌فرستند، انتظار نداشته باشند که محتوای آن محرمانه باقی بماند.
 
  گوگل این اعتراف در راستای دفاع از عملکرد این شرکت در دادگاهی مطرح کرده که هدف از آن جلوگیری از افزایش فشار قانونی به گوگل به دلیل افشای اطلاعات خصوصی کاربران است.
 
    در این رابطه جان سیمسون، مدیر گروه نظارت بر حریم خصوصی کاربران گفت: گوگل سرانجام اعتراف کرد که حفظ اطلاعات خصوصی کاربران برایش اهمیت ندارد و کاربران اگر اطلاعات شخصیشان برایشان مهم است، باید به این سخنان خوب توجه کنند.
 

برچسب‌ها: گوگل, محتوای ایمیل کاربران Gmail محرمانه نیست
[ ۹۲/۰۵/۲۷ ] [ 16:36 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
  شرکت سامسونگ با انتشار بیانیه‌ای توضیح داد که توسعه نخستین گوشی هوشمند خود مبتنی بر سیستم‌عامل Tizen را به تاخیر می‌اندازد و این در حالی است که به نقل از سامسونگ اعلام شده است این سیستم‌عامل یک رقیب جدی برای اندروید محسوب می‌شود و این شرکت کره‌ای روی آن سرمایه‌گذاری‌های فراوانی خواهد کرد.
 
 
     به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، منابع آگاه داخل شرکت سامسونگ گزارش داده‌اند که این مرکز فرآیند توسعه Tizen را با اندکی تاخیر دنبال خواهد کرد و این در حالی است که "جی‌کی شین"(JK Shin) یکی از مدیران عامل سامسونگ کنار گذاشتن کامل این سیستم‌عامل را تکذیب کرده است.
 
  پیش از این پیش‌بینی شده بود که شرکت سامسونگ نخستین گوشی هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل Tizen را همین ماه روانه بازار کند و در مرحله نخست فروش این گوشی از طریق شرکت مخابراتی NTT DoCoMo در ژاپن آغاز شود.
 
سیستم‌عامل Tizen در اصل یک برنامه جامع مبتنی بر سیستم‌عامل لینوکس محسوب می شود که توسط "بنیاد لینکوس" به عنوان جایگزینی برای اندروید ارایه شده است. این در حالی است که در بخش فنی مراحل طراحی و توسعه این سیستم‌عامل توسط دو شرکت سامسونگ و اینتل دنبال شده است. این برنامه در اصل تلفیقی از پلتفورم‌های MeeGo نوکیا و LiMo محسوب می‌شود.


برچسب‌ها: سامسونگ تایزن را به رقیب اصلی اندروید تبدیل می‌کند
[ ۹۲/۰۵/۲۳ ] [ 20:30 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
   شرکت مخابرات ایران در اجرای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از امشب هزینه جابه جایی و بین شهری همراه اول دائمی را حذف و تعرفه یکسان را در سراسر کشور اعمال می کند.
 
   به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران، هزینه یک دقیقه مکالمه همراه اول دائمی بــــه همراه اول دائمی و اعتباری (شهری و بین شهری) و تلفن ثابت، به صورت یکسان در تمام کشور 599 ریال تعیین و از ساعت 24 امشب اعمال می شود.
 
   بدین ترتیب مشترکان سیمکارتهای دائمی شرکت ارتباطات سیار ایران از مزایای زیر برای مکالمات درون اپراتوری (همراه اول و تلفن ثابت) بهره مند می شوند:
 
1- حذف دو پالس هزینه جابجایی حدود 90 ریال در دقیقه
2- کاهش 27 درصدی هزینه مکالمات بین شهری
3- تماس با 87 میلیون مشترک همراه اوّل و تلفن ثابت در سراسر ایران با یک تعرفه
 
     در این گزارش، تعرفه هر دقیقه مکالمه برون اپراتوری مشترکین دائمی همراه اول (مکالمه با مشترکین اپراتورهای رایتل و ایرانسل)، 625 ریال اعلام شده است.
 
   در بخش پایانی این گزارش، خاطر نشان شده است که زمان و تعرفه یکسان سازی سیم کارت های اعتباری همراه اول، به زودی اعلام می شود.


برچسب‌ها: هزینه جابه جایی و بین شهری همراه اول دائمی از امشب, هردقیقه تماس داخل شبکه 599ریال و خارج شبکه 625ریال
[ ۹۲/۰۵/۱۷ ] [ 16:30 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
      ثبت نام در مسابقات ایده پردازی و برنامه نویسی اندروید که در 11 تا 14 اسفندماه برگزار خواهد شد، از اول شهریورماه آغاز می‌شود.
 
       مسابقات ایده پردازی و برنامه نویسی اندروید توسط دانشکده کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر با هدف تمرکز بر روی برنامه‌های فارسی در حوزه اندروید 11 تا 14 اسفندماه برگزار می‌شود.
 
ثبت نام در این مسابقه از اول شهریورماه سال جاری آغاز می‌شود و پس از ثبت نام اولیه شرکت کنندگان باید روی برنامه‌های خود کار کنند و براین اساس برنامه خود را تا 24 بهمن ماه به دبیر خانه مسابقه برای انجام داوری ارسال کنند.
 
   تبدیل کاربردهای مورد نیاز جامعه به برنامه‌های کاربردی فارسی قابل نصب بر روی تلفن‌های همراه و تبلت، بالا بردن سطح فرهنگی جامعه با استفاده از برنامه‌های فرهنگی و آموزشی، سهولت استفاده از امکانات فناوری از طریق برنامه‌های کاربردیو امکان استفاده همه افراد جامعه از برنامه‌های کاربردی به زبان فارسی از اهداف این مسابقه است.
 
   مسابقه ایده پردازی و برنامه نویسی اندروید در چهار محور برنامه‌های کاربردی، برنامه‌های فرهنگی و آموزشی، برنامه‌های بازی و سرگرمی و ایده پردازی برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها: مسابقات برنامه نویسی اندروید برگزار می‌شود
[ ۹۲/۰۵/۱۳ ] [ 15:36 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]

   درست یک سال از رفتن رسمی نوکیا از ایران می‌گذرد اما گویا باز داستانی با همین موضوع یا مشابه آن برای برندی که رفتن نوکیا از ایران برای او خوشحال‌کننده بود و حتی یکه تاز بازار ایران شده بود، در شُرف کلید خوردن است!

   نوکیا یک سال پیش، در همین روزها، دفتر خود را در تهران تعطیل کرد و دلیل آن را تحریم ایران و فشار آمریکا به آن دانست اما نظر کارشناسان اُفت ارزش نوکیا در دنیا بود و این کار را در راستای پایین آوردن هزینه‌ها می‌دانستند.

فصل اول:

   بله، داستان سامسونگ موبایل است! حدود دو ماه پیش با اقدامی عجیب فروشگاه مجازی برنامه‌های سامسونگ به طور رسمی برای ایرانیان بسته شد و سامسونگ ایران تمام تقصیر را بر سر تحریم انداخت.

فصل دوم:

   چندی از این ماجرا نمی‌گذرد که اعلام برداشتن تحریم موبایل و کامپیوتر از سوی امریکا اعلام می‌شود و تمام کسانی که روزها از سختی‌های دانلود کردن یک برنامۀ کاربردی و خرید راحتِ خیلی از اجناس کامپیوتری ناراحت بودند، لبخند رضایت بر لبشان نشست.

فصل سوم:

   در این حین، سامسونگ موبایل گوشی محبوب خود، Galaxy S4، را روانه بازار ایران کرده بود اما به علت مشکلاتی که در دوربین و نرم‌افزار آن داشت، آپدیتی برای آن عرضه کرد؛ اما این به‌روزرسانی برای مشتریان ایرانی نبود! چرا این امکان هنوز برای ایرانیان مقدور نبود که این به‌روزرسانی را انجام دهند؟ چرا این فروشگاه را باز نمی‌کند!؟

فصل چهارم:

  در تبلیغات محیطی سامسونگ موبایل کم‌کم دیده می‌شود که لوگوی سامسونگ از بنرها حذف و فقط لوگوی فارسی یا نمایندگان آن برند دیده می‌شود (باید خاطر نشان کنم، سامسونگ یکی از سخت‌گیرترین شرکت‌ها در حفظ ساختار سازمانی خود در تبلیغات است. (در پاسخ به این سؤال از شرکت مربوط و نمایندگان، متأسفانه عدم هماهنگی نمایان و داستان واقعی کم‌کم آشکار می‌شود.)

(عکس بالا از سایت ictna)

فصل پنجم:

   سایت رسمی سامسونگ بخش موبایل خود را از ایران حذف می‌کند. خودتان مشاهده بفرمایید: samsung.com/iran

فصل ششم:

    همان تبلیغات محیطی که روزی لوگوی SAMSUNG آن حذف شد، پایین آورده می‌شود؛ تبلیغات محیطی مکان‌هایی که بیش از پنج سال در انحصار سامسونگ بوده است (مثل هفت تیر، پارک وی و غیره.)؛ باز هم عدم هماهنگی سامسونگ در جواب به این داستان به چشم می‌خورد. برخی گفته‌اند علت این ماجرا ممکن است بسته شدن بودجه مارکتینگ یا بازاریابی موبایل باشد و به گفتۀ برخی دیگر، کمپین جدیدی که از دو یا سه ماه آینده شروع می‌شود...

اما داستان دیگری این روزها در بازار شایع شده است...

   به علت اینکه ممکن است به افرادی تهمت زده شود، از نقل داستان بازار خودداری می‌کنیم ولی به این نتیجه می‌رسیم که همۀ تقصیرها به گردن تحریم نبوده است؛ شاید شرایط به گونه‌ای رقم خورده است که برخی ماهی‌گیری از آب گل‌آلود را به دلیل منافع شخصی خود ترجیح داده‌اند؛ یعنی ممکن است واردکنندگان حق را از آن خود بدانند.

پس، ماه آگوست را برای این صنعت ماه امتحان می‌نامیم و تحریم را بهانه...


برچسب‌ها: داستان رفتن نوکیا از بازار ایران برای سامسونگ تکرا
[ ۹۲/۰۵/۱۲ ] [ 15:28 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]

     ماجرای تراژیک مفقود شدن سه کوهنورد ایرانی در رشته‌کوه‌های هیمالیا از زاویه تکنولوژی نیز نمایانگر یک فاجعه انسانی است. امروزه دسترسی به اطلاعات مکان اشخاص از طریق تلفن همراه یک موضوع عادی به شمار می‌رود و هر سه کوهنورد ایرانی - مانند بسیاری از کوهنوردان حرفه‌ای - دارای سه دستگاه تلفن همراه با سیم‌کارت ماهواره‌ای ثریا بودند.

   حتی یکی از آنها در طول روزهای بحرانی آغازین نیز چندین بار با دستگاه خود تماس تلفنی برقرار کرد، ارتباطی که قطعا اطلاعات موقعیت وی را در اختیار اپراتور ماهواره‌ای قرار می‌داد. درست در نخستین روزهای انتشار خبر گم شدن این کوهنوردان، مسوولان ارتباطی ایران تماس‌هایی را با شرکت ماهواره‌ای ثریا برقرار کردند و ضمن تشریح موقعیت ویژه انسانی به وجود‌آمده خواستار دریافت اطلاعات مربوط به طول و عرض جغرافیایی کوهنوردان ایرانی شدند.

مسوولان ثریا اولین درخواست‌های ایران را به بهانه تحریم این کشور رد کردند و سرانجام پس از ۴۸ ساعت و سرانجام زیر فشار اتحادیه جهانی مخابرات حاضر به اعلام طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی هر سه کوهنورد شدند. اطلاعاتی که بسیار دیر در دسترس ایران و سپس تیم‌های نجات قرار گرفت. تعلل اپراتور ثریا در برابر یک فاجعه انسانی به بهانه تحریم در حالی صورت گرفت که در اختیار قراردادن آن اطلاعات در ساعات اولیه شانس وامید به نجات کوهنوردان را بسیار افزایش می‌داد.

   این موضوع نمونه‌ای از تاثیر واضح تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای است که شرکت‌های خارجی علیه ایرانیان انجام داده‌اند و تاثیر مستقیم آن بر شهروندان ایرانی تحمیل شده است.


برچسب‌ها: کوهنوردان ایرانی و فاجعه تحریم تکنولوژیک
[ ۹۲/۰۵/۱۲ ] [ 15:13 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]

جدید ترین آمار سهم نسخه های مختلف اندروید از بازار جهانی (نتایج اعلام شده مربوط به اول آگوست 2013 - دهم مرداد 1392)


برچسب‌ها: جدیدترین آمار سهم نسخه های مختلف اندروید از بازار
[ ۹۲/۰۵/۱۱ ] [ 16:40 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
 موسسه آمار و ریاضیات "آکامی" با بررسی نرخ سرعت اینترنت جهانی، کشورهایی را که دارای سریع ترین نرخ دسترسی به اینترنت هستند را معرفی کرده است.
 
    به گزارش مهر، موسسه آکامی در گزارش جدید 2013 خود درباره وضعیت اینترنت جهانی آورده است که هنگ کنگ، ژاپن، رومانی و کره جنوبی در صدر پرسرعت ترین اینترنتهای دنیا قرار می گیرند و پس از این 8 مورد ایالات متحده آمریکا در جایگاه نهم قرار دارد که خدمات اینترنتی آن نسبت به سایر کشورهای دارای فناوری با قیمت بیشتر و سرعت کمتر عرضه می شود.
 
  در این گزارش هنگ کنگ بار دیگر با سرعت 63.6 مگابایت سرعت و افزایش 9 درصدی نسبت به سه ماه گذشته در صدر جدول قرار گرفت.در سه ماه نخست امسال کره جنوبی با سرعت 44.8 مگابایت به رده چهارم سقوط کرد و از ژاپن و رومانی با سرعت اینترنتهای 50 و 47.9 مگابایت در ثانیه عقب ماند. در جدول امسال جایگاه آمریکا و سوئد تغییر کرده است، سال گذشته سوئد در رده نهم و آمریکا در رده هشتم قرار داشت.
 
 
نمودار میانگین اوج سرعت اینترنت از سه ماهه سوم سال 2007 تا سه ماهه اول 2013
 
 آکامی برای ارائه این گزارش خدمات اینترنتی 243 کشور جهان را بررسی کرده است.
 
  براساس این گزارش مشترکان در سه ماهه اول سال 2013 با 208 حمله DDoS ( محروم سازی از سرویس) رو به رو بوده اند که این میزان اندکی نسبت به سه ماه گذشته آن بیشتر است، چرا که تعداد این حملات در سه ماه چهارم سال 2012 به 200 مورد رسیده بود. از این تعداد حمله 35 درصد مشتریان تجاری، 22 درصد مشتریان رسانه ای، 7 درصد مشتریان با فناوری بالا، 4 درصد بخش عمومی را هدف گرفته بودند. این حملات توسط 154 سازمان مختلف گزارش شده است.
 
میانگین اوج سرعت اینترنت جهانی 18.4 مگابایت است که این امر نسبت به سه ماهه گذشته 9.2 درصد و نسبت به سال گذشته 36 درصد تغییر داشته است.
 
      میانگین اوج سرعت اینترنت در ایران کندترین مورد در سه ماهه نخست بوده که در این دوره به 3.2 مگابایت در ثانیه رسیده است.

برچسب‌ها: ایران دارای کندترین اینترنت دنیاست
[ ۹۲/۰۵/۱۰ ] [ 18:6 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
     رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تصویب طرح کلان ملی ساخت منظومه ماهواره‌ای در شورای علوم، تحقیقات و فناوری گفت: این پروژه با همکاری دانشگاه‌های امیرکبیر، علم وصنعت و تهران اجرایی خواهد شد.
 
     دکتر علیرضا رهایی در همایش معرفی فعالیت‌های علمی- تحقیقاتی دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه این دانشگاه در یشترین تعداد طرح‌های کلان مشارکت دارد، افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در 12 طرح کلان ملی مصوب شورای عتف مشارکت دارد.
 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از تصویب پروژه ملی در شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) خبر داد و اظهار داشت: پروژه کلان طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای با هدف پوشش دایمی ماهواره‌ای برای ایمن سازی اطلاعات در شبکه بانکی و تلفن‌های ماهواره‌ای در شورای عتف به تصویب رسید.
 
وی با بیان اینکه این پروژه با همکاری دانشگاه‌های امیرکبیر، علم وصنعت و تهران اجرایی خواهد شد، ادامه داد: این منظومه مشتمل بر 10 ماهواره است که در کنار هم فعالیت می‌کنند و علاوه بر ایران کشورهای همسایه را پوشش خواهد داد.
 
 رهایی مدیریت یکپارچه در حوزه نفت و گاز پارس جنوبی، شبکه ملی اطلاعات علمی، سامانه هوشمند حمل و نقل درون و برون شهری، طراحی سیکلوترون، سفینه موجود زنده و هواپیمای 150 نفره را از دیگر پروژه‌های تحقیقاتی این دانشگاه نام برد و یادآور شد: اجرای این پروزه‌ها در آینده نزدیک جوابگوی نیازهای کشور خواهد بود.
 
شبکه هوشمند صنعت برق
 
 وی اجرای طرح شبکه هوشمند صنعت برق را از جمله پروژه های تحقیقاتی این دانشگاه نام برد و یادآور شد: اجرای این پروژه موجب مصرف بهینه در برق خواهد شد .
 
آخرین وضعیت ماهواره دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 
رهایی با اشاره به آخرین وضعیت ماهواره آت‌ست دانشگاه شریف، خاطر نشان کرد: در حال حاضر نمونه مهندسی و پروازی این ماهواره آماده و در انتظار پرتابگر آن هستیم.
 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این ماهواره جوابگوی نیازهای متنوع کشور خواهد بود، گفت: این ماهواره آماده پرواز است.
 
طراحی هواپیمای 150 نفره
 
رهایی با اشاره به جزئیات اجرای پروژه کلان هواپیمای 150 نفره اظهار داشت: در حال حاضر 180 نفر روی این پروژه در حال فعالیت هستند تا هزار وظیفه‌ای که برای این طرح تعیین شده است را اجرایی کنند.
 
سفینه حامل موجود زنده
 
وی با بیان اینکه طرح سفینه حامل موجود زنده با سازمان فضایی در حال اجرا است، یادآور شد: در حال حال حاضر این طرح پیشرفت‌های خوبی داشته است.
 
وضعیت دو پروژه کلان امیرکبیر
 
رهایی از آغاز ساخت سیکلوترون خبر داد و اضافه کرد: طرح کلان شبکه علمی نیز با هماهنگی دو دانشگاه در دستور کار قرار دارد.

برچسب‌ها: اظهارات رئیس دانشگاه امیرکبیر در خصوص ساخت منظومه , و ایمن سازی اطلاعات در شبکه بانکی
[ ۹۲/۰۵/۱۰ ] [ 17:52 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
     تحقيقات اخير دانشمندان آمريكايي نشان مي دهد كه استفاده مكرر از تلفن همراه (موبايل ) منجر به افزايش خطر ابتلا به سرطان مي شود.
 
به گزارش ايرنا از نيچر، تا به حال هيچ دليل علمي مبني بر ارتباط بين سرطان و استفاده مكرر از تلفن همراه در دست نبود و فقط احتمالاتي در اين زمينه وجود داشت؛ ولي آزمايش بزاق كاربران دائمي موبايل نشان مي دهد كه استفاده مكرر از اين ابزار خطر بروز سرطان را افزايش مي دهد. 
در اين آزمايش، علاوه بر بزاق، عملكرد غدد بزاقي هنگام مكالمه با تلفن همراه نيز مورد بررسي دقيق قرار گرفته است. 
ميزان استرس اكسيداتيو موجود در بزاق كاربران موبايل با افراد ناشنوا مورد مقايسه قرار گرفته است. نتيجه آزمايش ها نشان مي دهد كه ميزان استرس اكسيداتيو (oxidative stress) كاربران تلفن همراه خيلي بيشتر از افراد عادي است. 
استرس اكسيداتيو به عدم تعادل اكسيژن و قابليت سيستم بيولوژيكي براي سم زدايي گفته مي شود، اين فرآيند موجب صدمه به DNA و سلول هاي بدن پستانداران مي شود ، ميزان پراكسيد و راديكال هاي آزاد سمي را در بدن افزايش مي دهد و عامل اصلي بروز سرطان است؛ همچنين اين امر باعث جهش ژنتيكي و رشد تومورهاي بدخيم مي شود. 
محققان از قبل نيز اعتقاد داشتند كه نسبت دادن انواع تومور و سرطان به تلفن همراه خيلي هم بي ربط نيست؛ چراكه حين مكالمه، امواج راديويي ساطع شده به طور مستقيم با بافت هاي سر، گردن و گوش افراد در ارتباط هستند. 
برخي ديگر از آسيب هاي استفاده مكرر از تلفن همراه عبارتند از : 
افزايش استرس 
افزايش خستگي 
كاهش شديد اشتها 
بروز افسردگي 
افزايش فشار خون 
افزايش دماي بدن 
احساس درد در ناحيه گوش 
احساس درد در ناحيه گردن 
شيوع انواع ميكروب ها به دليل آلودگي صفحه كليد موبايل 
طبق آخرين آمارگيري انجام شده، مردم قاره آمريكا بيشتر از ساير نقاط دنيا از تلفن همراه استفاده مي كنند وحدود ۸۵ درصد افراد بالغ، تلفن همراه دارند. 
در اين تحقيقات آمده است كه منظور از كاربران مداوم تلفن، افرادي است كه در ماه بيش از ۸ ساعت از تلفن همراه خود استفاده مي كنند. 
نتايج اين تحقيقات در شماره اخير نشريه Antioxidants and Redox Signaling به چاپ رسيده است. 

برچسب‌ها: استفاده مکرر از موبایل خطر ابتلا به سرطان را افزای
[ ۹۲/۰۵/۱۰ ] [ 17:49 ] [ reza ghadimi ] [ چاپ مطلب ]
درباره وبلاگ
دوستان ورودتان به وبلاگ را خوش آمد مي گوييم. اميدواريم که از ما راضي باشيد.
اين وبلاگ براي اطلاع رساني در حوزه اخبار صدا و سيما و همچنين اخبار فناوري و IT راه اندازي شده است.
جستجو در سايت
Loading